Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Lifting twarzy

Starzenie w obrębie twarzy polega na wiotczeniu, zaniku i zmianie kształtu nie tylko tkanek miękkich. Procesy te powodują: wypłaszczenie twarzy, zanik wyniosłości policzkowej, opadanie policzków, pogłębienie fałdów nosowo-wargowych. Pojawiają się tzw. fałdy marionetki, a dolny brzeg żuchwy zostaje zniekształcony poprzez pojawienie się tzw. "chomików". Aby usunąć w/w oznaki, które bardzo często są nieakceptowane przez pacjentów, wykonywany jest zabieg face liftingu dolnego piętra twarzy. Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania.

Face lifting dolnego piętra twarzy polega na:

 • Nacięciu skóry w okolicy skroniowej na granicy skóry owłosionej, następnie na przodzie ucha na szczycie skrawka usznego, dookoła płatka usznego, i kolejno na tylnej powierzchni ucha i wzdłuż tylnego brzegu skóry owłosionej głowy.
 • Chirurg plastyczny odpreparowuje skórę wraz z przylegającą tkanka podskórną w obrębie twarzy i w okolicy za uchem oraz częściowo szyi od tkanek położonych głębiej, tj. od SMAS-u i mięśnia platyzmy.
 • Następnie unosi ku górze SMAS wraz z tylnym brzegiem mięśnia platyzmy, podszywając na wyższym poziomie. W ten sposób uzyskuje napięcie mięśni.
 • Po wykonaniu zabiegu usuwany jest nadmiar skóry. Przed założeniem szwów całą przestrzeń powstałą po odpreparowaniu skóry i tkanki podskórnej spryskuje się klejem tkankowym, przytrzymuje delikatnie i zakłada po chwili śródskórnie rozpuszczalne szwy na skórę.
 • Po wykonaniu procedury po obu stronach twarzy pacjent ma zakładany opatrunek i dodatkowo bandaż elastyczny.

Taki sposób postępowania nie wymaga pozostawiania drenów pod skórą, ponieważ nie ma możliwości aby zgromadził się tam jakikolwiek wysięk. Pacjenci dzięki temu nie mają dużych obrzęków i siniaków. Po 2 tygodniach nie ma praktycznie śladów zabiegu, z wyjątkiem blizn w okolicy ucha.

Dodatkowo zabieg można połączyć z założeniem implantów kości policzkowych w celu poprawy wyniosłości policzkowej.

Zabieg tego typu dedykowany jest dla osób z oznakami procesu starzenia w obrębie twarzy. Nie redukuje on lub bardzo nieznacznie wypłyca głębokie bruzdy nosowo-wargowe ani nie niweluje fałdów "indyczej" szyi. Dla tych przypadków wskazane są inne zabiegi chirurgiczne.

Po zabiegu utrzymuje się przez pewien czas obrzęk, widoczne są niewielkie zasinienia, które po 2 tygodniach praktycznie całkowicie wchłaniają się. Przez okres 3-9 miesięcy pacjent ma zaburzone czucie skóry w okolicy przedmałżowinowej. Powinien chronić skórę przed promieniowaniem UV, stosując filtry przeciwsłoneczne, aby uniknąć przetrwałych brązowych przebarwień. Powrót do pracy zazwyczaj następuje po okresie 2-3 tygodni. Pozostałe niedoskonałości do czasu całkowitego wygojenia można zamaskować makijażem.

Konsekwencje i możliwe powikłania po liftingu dolnego piętra twarzy i szyi:

 1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
 2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni choć laikowi wydaje się że jednak nasze ciało jest symetryczne. Dlatego też idealnej symetrii nie uda się uzyskać, mimo wszelkich starań.
 3. Krwiak pod skórą powodujący przedłużony ekstremalny obrzęk, grubą bliznę i gorszy efekt estetyczny
 4. Infekcja z ropieniem, rozejściem się rany i w konsekwencji brzydką blizną.
 5. Blizny przerostowe lub koloidowe.
 6. Uszkodzenie głębszych struktur, np. mięśni.
 7. Uszkodzenie nerwu twarzowego z niedowładem czasowym lub przetrwałym.
 8. Torbiele chłonne
 9. Zaburzenia czucia małżowiny usznej spowodowane uszkodzeniem nerwu usznego wielkiego.
 10. Zaburzenia czucia pod postacią przeczulicy miejsca operowanego.
 11. Dolegliwości bólowe miejsca operowanego przetrwałe, czasowe, okresowe lub sporadyczne, kłucia.
 12. Martwica odpreparowanej skóry.
 13. Nierówności pod skórą
 14. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie się oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
 15. Alergie na stosowane leki
 16. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu1-1,5 godziny
Czas trwania rekonwalescencji 2 tygodnie
Usunięcie szwówSzwy rozpuszczalne, brak konieczności usuwania.
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie1 miesiąc
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy