Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Uniesienie brwi

Opadanie brwi i powiek górnych jest nieodzownym znakiem przemijającego czasu. Opadanie powiek jest nie tylko powodem zwiotczenia skóry powiek ale przede wszystkim konsekwencją opadania brwi po stronie zewnętrznej. Najczęściej dochodzi do opadanie 1/3 zewnetrznej części brwi, ale bywa i tak, że praktycznie opada prawie cała brew. Na dodatek brwi, szczególnie u kobiet w okolicy 1/3 zewnętrznej staja się rzadsze. Opadanie brwi spowodowane jest zanikiem tłuszczyku pod mięsniem skroniowym oraz działaniem grawitacji na czoło i same brwi. Nie ulega zmianie pozycja przyśrodkowej częśc brwi. Opadanie brwi powoduje wygląd smutnego i starego oka. Uniesienie brwi - odmładza! Bardzo często zabieg ten łączy się z zabiegiem korekcji powiek górnych i dolnych dla uzyskania lepszego efektu odmłodzenia.

Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych. Zabieg polega na wykonaniu nacięcia w brwiach, na ich górnej granicy i usunięciu trójkatnego fragmentu skóry ponad nimi, z podciagnieciem mięśnia, który dodatkowo zdwojony daję ładną wypukłość. Ranę zamyka się szwami, które usuwa się po tygodniu od zabiegu. Pozostaje blizna, która w przyszłości jest praktycznie nie widoczna. Wykonanie uniesienia brwi w połączeniu z zabiegiem korekty powiek górnych automatycznie daje mniejszą ilość usuwanych tkanek przy zewnetrznym kąciku podczas blepharoplastyki. Niekiedy mamy z tak dużym opadaniem, że praktycznie usuwana ilośc skóry na powiece górnej powoduje bez mała połaczenie brwi i rzęs. W takich przypadkach zabieg uniesienia brwi jest bezwzględnie konieczny. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu Pacjent ma założony opatrunek uciskowy, który usuwany jest nie wcześniej niż po 6 godz od zabiegu. Takie postępowanie powoduje zmniejszenie zasinień i lepsze efekty estetyczne.

Konsekwencje i powikłania po zabiegu uniesienia brwi:

  1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
  2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni, więc idealnej symetrii nie uda się uzyskać.
  3. Krwiak, nagromadzenie krwi w odpreparowanej przestrzeni, zmuszające chirurga do ponownego zabiegu ewakuacji krwiaka znalezienie źródła krwawienia i zamknięcia go. Niewykonanie tego może powodować dalsze konsekwencje jak powstanie ropnia.
  4. Infekcja rany, rozejście nie rany, przedłużone gojenie i zły wynik estetyczny z szeroka blizną, blizną przerostową lub wręcz keloidem.
  5. Martwica brzegów rany, z utratą owłosienia brwi.
  6. Zaburzenia czucia w miejscu operacji czasowe lub przetrwałe.
  7. Dolegliwości bólowe miejsca operowanego okresowe lub przetrwałe.
  8. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko i wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie nie oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
  9. Brak możliwości usunięcia wszystkich zmarszczek i zmiany struktury skóry!
  10. Alergie na stosowane leki

Ważne informacje

ZnieczulenieMiejscowe
Czas trwania zabiegu 45 min
Czas trwania rekonwalescencji 2 tygodnie
Usunięcie szów7 dni
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie1 miesiąc
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy