Korekcja ud
Wielu pacjentów boryka się z problemami obwisłej skóry ud. Jest to spowodowane albo względami estetycznymi starzejących się pacjentów, albo pozostałość po masywnej utracie wagi ciała. Zdarza się też, że mamy do czynienia z izolowanym nagromadzeniem tkanki podskórnej na udach, mimo utraty masy ciała. Niekiedy pacjenci przychodzą do gabinetu i podciągają skórę na udach, tak jak podciąga się rajstopy i myślą, że tak samo można przeprowadzić zabieg. Niestety nie!!! Czasem jest to bardzo nieznaczny nadmiar, czasem tak duży, że nie ma innej możliwości jak usunięcie tego nadmiaru wraz z tkanką tłuszczową.
- Niewielkie nawisy można wykonać liposukcję z następowym obkurczaniem tkanek za pomocą plazmy argonowej.
- Duże nadmiary wiszącej skóry wymagają już wykonania zabiegu usunięcia skóry i tkanki podskórnej.
Każdy zabieg – także lifting ud – poprzedzony jest odpowiednim planowaniem cięć skórnych i preparowania tkanek. W tym przypadku cięcie jest zaplanowane na przyśrodkowej powierzchni uda. Ma różną długość, zależnie od istniejącego nadmiaru. Niekiedy zaczyna się powyżej kolana, a kończy w pachwinie wzdłuż włosów wzgórka łonowego. Zabieg chirurgicznego liftingu ud poprzedzony zawsze jest liposukcją. Dzięki zabiegowi liposukcji oszczędzamy w obrębie uda sieć naczyń limfatycznych i unikamy przetrwałego obrzęku, jak u pacjentów po usunięciu pachwinowych węzłów chłonnych w przebiegu np. nowotworu. Liposukcja może obejmować tylko fragment usuwanej skóry, ale może być rozleglejsza i obejmować inne partie ud. Obszar liposukcji dobierany jest indywidualnie do pacjenta. Niektórzy lekarze nie poprzedzają liftingu ud liposukcją, tylko od razu wycinają skórę wraz z całą grubością leżącej poniżej tkanki podskórnej i naczyń limfatycznych. Konsekwencją takiego postępowania może być przetrwały wyciek chłonki przez ranę lub obrzęk podudzia i stopy. W efekcie zamiast poprawy pacjent otrzymuje pogorszenie sytuacji.
Po zabiegu pozostaje podłużna blizna na wewnętrznej powierzchni uda, od za kolana do pachwiny i dalej wzdłuż wzgórka łonowego.
Niekiedy pacjenci mają jedynie wiszący podłużny fałd skóry na udach, i w tych przypadkach wystarczy wykonać cięcie w pachwinie. Niestety tego typu zabieg zarezerwowany jest dla bardzo wąskiej grupy pacjentów! U większości nie jest to dobre rozwiązanie i nie przynosi dobrego efektu, a wręcz pogarsza istniejącą sytuację!!! Nie usuwa się bowiem nadmiaru skóry, który występuje nie tylko wzdłuż uda ale i w poprzek.
Konsekwencje i możliwe powikłania po liftingu ud:
- Obrzęk i zasinienia są nieodzowną konsekwencją zabiegu.
- Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, dlatego osiągniecie symetrii jest praktycznie niemożliwe. Każde udo mamy inne przed zabiegiem, chociaż tego nie widzimy.
- Krwiak w przestrzeni pod płatem - wymaga interwencji chirurgicznej i usunięcia krwiaka
- Torbiele chłonne (surowiczak).
- Rozejście się rany.
- Infekcja i ropień w ranie.
- Martwica skóry brzeżna lub obejmująca większe partie skóry.
- Jałowa martwica tkanki tłuszczowej najczęściej występująca u pacjentów, którzy mają nadwagę i/lub są otyli.
- Nierówności skóry.
- Przetrwały obrzęk uda, podudzia i stopy na skutek usunięcia głównych pni naczyń chłonnych podążających do pachwiny.
- Zakrzepica naczyń żylnych podskórnych na udzie i podudziu.
- Dolegliwości bólowe, okresowe lub przetrwałe bez zniekształcenia.
- Alergie na stosowane leki.
- Niezadowolenie z efektu estetycznego.
- Efekt zabiegu nie jest na wieczność i będzie zmieniał się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok i zależny jest od genetycznego rodzaju tkanek, przytycia i chudnięcia.
- Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych z zatorowością płucną i zgonem.