Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Facelifting z korektą szyi

Proces starzenia, polegający na wiotczeniu, zaniku i zmianie kształtu tkanek miękkich oraz kości nie ogranicza się do twarzy. W jej obrębie obserwujemy oczywiście zanik wyniosłości policzkowej, opadanie policzków, pogłębienie fałdów nosowo-wargowych i pojawienie się linii marionetki. Linia żuchwy zostaje zniekształcona przez opadanie tkanek i pojawienie się tzw. chomików. Proces starzenia obejmuje jednak także szyję. Tutaj dochodzi do rozmycia i zaniku kąta między brodą a szyją. Pojawia się tzw. drugi podbródek i wiszące fałdy mięśnia platyzmy, tworzące tzw. indyczą szyję. Aby usunąć w/w oznaki, które bardzo często są nieakceptowane przez pacjentów, wykonywany jest zabieg face liftingu dolnego piętra twarzy rozszerzonego na szyję.

Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania. Nacięcie do face liftingu dolnego pietra z korektą szyi jest praktycznie takie samo jak do liftingu dolnego. Jedyna różnica to długość nacięcia w tylnej okolicy. Jest ono dłuższe na granicy skóry owłosionej skóry głowy i szyi. Odpreparowanie tkanek jest znacznie rozleglejsze w obrębie szyi. Preparuje się pod mięśniem platyzmą, a następnie wykonuje się poprzeczne przecięcie tego mięśnia i brzegi podszywa się do mięśnia MOS. W ten sposób niwelujemy indyczą szyję i uzyskujemy ponownie ładny kąt między podbródkiem a szyją. Oczywiście wszystkie procedury dotyczące twarzy dołączamy do zabiegu, usuwamy nadmiar skóry, pryskamy pozostałą przestrzeń klejem tkankowym i zamykamy ranę szwem śródskórnym, wchłanianym. Zakładamy opatrunek i bandaż elastyczny. Dzięki zastosowaniu kleju tkankowego nie musimy pozostawiać drenów pod skórą, ponieważ nie ma możliwości aby zgromadził się tam jakikolwiek wysięk. Pacjenci nie są narażeni na duże obrzęki i siniaki. Po 2 tygodniach nie ma praktycznie śladów zabiegu, z wyjątkiem blizn w okolicy ucha i skóry owłosionej głowy.
Dodatkowo zabieg można połączyć z założeniem implantów kości policzkowych w celu poprawy wyniosłości policzkowej. Nie redukuje on lub bardzo nieznacznie wypłyca głębokie bruzdy nosowo-wargowe.

Po zabiegu utrzymuje się przez pewien czas obrzęk, widoczne są niewielkie zasinienia, które po czasie 2 tygodni praktycznie całkowicie wchłaniają się. Przez okres 3 - 9 miesięcy pacjent ma zaburzone czucie skóry w okolicy przedmałżowinowej. Powinien chronić skórę przed promieniowaniem UV stosując filtry przeciwsłoneczne aby uniknąć przetrwałych brązowych przebarwień. Powrót do pracy zazwyczaj następuje po okresie 2 – 3 tygodni. Pozostałe niedoskonałości do czasu całkowitego wygojenia można zamaskować makijażem. Konsekwencje i możliwe powikłania po liftingu dolnego piętra twarzy i szyi:

  1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
  2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni choć laikowi wydaje się że jednak nasze ciało jest symetryczne. Dlatego też idealnej symetrii nie uda się uzyskać, mimo wszelkich starań.
  3. Krwiak pod skórą, powodujący przedłużony ekstremalny obrzęk, grubą bliznę i gorszy efekt estetyczny.
  4. Infekcja z ropieniem, rozejściem się rany i w konsekwencji brzydką blizną.
  5. Blizny przerostowe lub koloidowe.
  6. Uszkodzenie głębszych struktur, np. mięśni.
  7. Uszkodzenie nerwu twarzowego z niedowładem czasowym lub przetrwałym.
  8. Torbiele chłonne.
  9. Zaburzenia czucia małżowiny usznej spowodowane uszkodzeniem nerwu usznego wielkiego.
  10. Zaburzenia czucia pod postacią przeczulicy miejsca operowanego.
  11. Dolegliwości bólowe miejsca operowanego przetrwałe, czasowe, okresowe lub sporadyczne, kłucia.
  12. Martwica odpreparowanej skóry.
  13. Nierówności pod skórą.
  14. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko i wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie się oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
  15. Alergie na stosowane leki.
  16. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem.