Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Pełna plastyka brzucha (abdominoplastyka)

Zabieg wykonuje się u pacjentów z nadmiarem lub wiszącym fałdem skóry podbrzusza, ale też w przypadkach rozejścia mięśni prostych. Najczęściej jest to wykonywane u pacjentów po intensywnym odchudzaniu, u których skóra brzucha nie jest w stanie wstąpić się lub u kobiet po ciążach z wiotką rozstępową skórą i rozejściem mięśni prostych.

Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub w kręgosłup (znieczulenie podpajęcze). Zabieg zawsze rozpoczyna się od wykonania liposukcji brzucha. Następnie chirurg wykonuje nacięcie w podbrzuszu jak najniżej po dokonaniu pomiarów względem połączenia warg sromowych większych w linii środkowej brzucha, odpreparowuje skórę i tkankę podskórną od powięzi brzucha do wysokości pępka, który odcina od skóry pozostawiając go przyczepionego do tkanek położonych głębiej i odpreparowuje wyżej tunel w kształcie wieży Eiffla do wyrostka mieczykowatego. Tak odsłonięte powłoki brzuszne dają możliwość naprawy istniejących przepuklin, zszycia rozstępu mięśni prostych (takie zniekształcenie ma można powiedzieć prawie każda kobieta po przebyciu ciąży). Odpreparowaną skórę naciąga w kierunki spojenia łonowego. Nadmiar skóry i tkanki podskórnej usuwa. Wytwarza w nowym miejscu pępek. Pozostawia dreny pod skórą i zszywa rany. Pozostaje długa blizna w podbrzuszu, która chowa się w bieliźnie i dookoła pępka. Pacjentka może przez kilka pierwszych dni chodzić zgięta w pasie. Jest to zależne od napięcie na przemieszczonym płacie skóry.

Osoby po dużej utracie masy ciała wymagają często zabiegów plastyki brzucha z usunięciem nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w centralnej części powłok brzusznych od mostka do spojenia łonowego. Zabieg nosi nazwę plastyki brzucha metodą Fleur de Lis. Po takim zabiegu pozostaje blizna pionowa od mostka do spojenia łonowego i poprzeczna w podbrzuszu. W tych przypadkach jednocześnie redukujemy maksymalnie wielkość wzgórka łonowego.

Po zabiegu operacyjnym zakładany jest zciągający pas brzuszny, który należy nosić przez 2 miesiące. Należy unikać forsownych wysiłków fizycznych i dźwigania przez 3 miesiace. Powrót do pracy zawodowej jeżeli nie wymaga nadmiernego dźwigania jest możliwy po 2 tygodniach od zabiegu.

Konsekwencje i możliwe powikłania po plastyce brzucha:

 1. Obrzęk i zasinienia sa nieodzowną konsekwencją zabiegu.
 2. Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, dlatego osiagniecie symetrii jest praktycznie nie możliwe.
 3. Krwiak w przestrzeni pod przesuwanym płatem - wymaga interwencji chirurgicznej i usuniecia krwiaka
 4. Torbiele chłonne (surowiczak)
 5. Infekcja i ropień w ranie.
 6. Martwica skóry brzeżna lub obejmująca większe partie skóry, czasem miedzy skóra a pępkiem
 7. Jałowa martwica tkanki tłuszczowej najczesciej występująca u pacjentów któwrzy maja nadwagę i/lub są otyli
 8. Nierówności skóry
 9. Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
 10. Alergie na stosowane leki
 11. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem
 12. Niezadowolenie z efektu estetycznego.
 13. Zakrzepica żył głębokich z zatorowością płucną i zgonem

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu 2 - 2,5 odz
Czas rekonwalescencji1 miesiąc
Usunięcie szwówSzwy rozpuszczalne, brak konieczności usuwania.
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 3 miesiące
Powrót na siłownie 3 miesiące
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy