Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Korekcja powiek górnych

Operacje krekcyjne powiek wykonywane są z przyczyn estetycznych jak i funkcjonalnych.

U osób młodych najczęściej są zmiany, które uwidaczniają zasinienia w obrebie "doliny łez". Korekcja polega na podaniu w powiekę dolną specjalnie przygotowanego tłuszczu tzw "nano fat"-u. Okres rekonwalescencji obejmuje okres 2 tygodni i polega na wchłonięciu się zasinień, obrzeku i widocznego zółtego zabarwienia powiek.

U osób starszych na skutek procesu starzenia dochodzi do zwiotczenia skóry powiek górnych i opadania brwi. Zwisajaca skóra powiek górnych niekiedy przesłania tak pole widzenie, uciskając na brzeg rzęsowy powieki powodują drażnienie rogówki przez wwijające się rzęsy, co w konsekwencji może doprowadzićdo utraty wzroku. W obrębie powieki górnej zanika tłuszczyk w przyśrodkowej części tuż pod brwią a czasami widoczne są nad ruchoma częscią powieki górnej grudki. tłuszczyku wewnątrzoczodołowego. Zmienia się kształt oczodołu z okrągłego na owalny i wiotczeją oraz zanikają włókna mięsnia okrężnego oka. W okolicy policzkowo-jarzmowej dochodzi do zaniku i opadania w dół tkanki tłuszczowej nie dajac już podparcia tkankom oczodołu. W konsekwencji tego procesu w powiekach dolnych uwidaczniają się tzw "worki" z wyraźnie zaznaczoną granicą miedzy powieką i policzkiem, bez łagodnego przejście, jak u osoby młodej. Dolina łez biegnie od wewnetrznego do zewnętrznego kacika oka podkreślając granice między powieka dolna a policzkiem.

Dotychczasowe podejście polegało na usunięciu nadmiaru skóry, mięśni i wypychajacego się tłuszczyku przez przepukliny przegrody oczodołu. Nacięcia na skórze powieki górnej przeprowadzane są tak aby blizny po szyciu ukryły się w zmarszczkach mimicznych twarzy i naturalnych fałdach skóry. Cięcia na powiece dolnej wykonywane są tuż pod brzegiem rzęsowym a blizny też chowają się w naturalnym fałdzie.

Obecne podejście jest zdecydowanie odmienne od poprzedniego. Cięcia skórne przeprowadza się jak dotychczas. Polega jednak na bardzo konserwatywnej resekcji tkanek. Jeżeli już to dotyczy tylko skóry, i w bardzo oszczędnym w zakresie mięśni i tłuszczyku. Tłuszczyk wewnątrzoczodołowy lub okołogałkowy powiek powiek dolnych przemieszczasie i tylko w wybranych wypadkach nieznacznie resekuję. Przemieszczenie tłuszczyków daje zblendowanie. policzka z powieką i przywrócenie łagodnego przejscia obu obszarów twarzy. Odmłodzenie okolicy powiek polega raczej na uniesieniu brwi i konserwatywnej chirurgii w w/w rejonach twarzy. Takie podejście przywraca utracony młody wyglad twarzy, a nie zmienia go jak poprzednio.

Po zabiegu wystepuje obrzęk i zasinienie, które po okresie 2 tygodni znika. Może być nieco zamazane widzenie szczególnie przy stosowaniu maści oraz niewielka niedomykalność szpary powiekowej spowodowana obrzękiem pooperacyjnym. W tym okresie przy wychodzeniu z domu należy korzystać z okularów przeciwsłonecznych w celu ochrony oczu przed wiatrem i słońcem. Powrót do aktywnosci zawodowej może nastąpić już po tygodniu od zabiegu. Pozostałości wchłaniajacych się zasinień można skorygować makijażem.

Zabieg korekty samych powiek górnych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa max do 45 min. W przypadku zabiegu połączonego korekty powiek górnych i dolnych wskazane raczej jest znieczulenie ogolne lub głęboka sedacja. Zabieg trwa ok. 2 godz. Po zakończeniu zabiegu pacjent zakładany ma opatrunek i bandaż elastyczny na oczy i zalecane jest utrzymanie tego opatrunku co najmniej 6 godz po zabiegu co daje zdecydowanie mniejsze zasinienia i następowe obrzęki

Konsekwencje i możliwe powikłania blepharoplastyki powiek górnych:

 1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
 2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni, więc symetrii nie uda się uzyskać
 3. Krwiak w tkance podskórnej, nagromadzenie krwi w odpreparowanej przestrzeni, zmuszające chirurga do ponownego zabiegu ewakuacji krwiaka znalezienie źródła krwawienia i zamknięcia go. Niewykonanie tego może powodować dalsze konsekwencje jak powstanie ropnia.
 4. Krwiak wewnątrz oczodołu powodujący wytrzeszcz, ucisk na nerw wzrokowy i ślepotę, również wymaga interwencji chirurgicznej i ewakuację krwiaka z przestrzni okołogałkowej.
 5. Infekcja rany, rozejście nie rany, przedłużone gojenie i zły wynik estetyczny z szeroka blizną, blizną przerostową lub wręcz keloidem.
 6. Niedomykalność powiek, powodująca wysychanie rogówki, owrzodzenia, zmętnienie rogówki i utratę wzroku
 7. Zespól "suchego oka" spowodowany pomyłokowym usunięciem gruczołu łzowego.
 8. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko i wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie nie oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
 9. Wywijanie powieki dolnej tzw ectropion, z zapaleniem spojówki i ropieniem spojówki niepodlegające leczeniu farmakologicznemu. Wymaga operacji rewizyjnej lub rozszerzenia zabiegu do liftingu środkowego twarzy.
 10. Dolegliwości bólowe i kłucia okolicy operowanej i czasami oka.
 11. Brak możliwości usunięcia wszystkich zmarszczek i zmiany struktury skóry!
 12. Alergie na stosowane leki.

Ważne informacje

ZnieczulenieMiejscowe
Czas trwania zabiegu30min
Czas trwania rekonwalescencji 2 tygodnie
Usunięcie szów7 dni
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie1 miesiąc
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy