Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Korekcja powiek górnych

Operacje korekcyjne powiek wykonywane są z przyczyn estetycznych, jak i funkcjonalnych.

U osób młodych najczęściej są zmiany, które uwidaczniają zasinienia w obrebie "doliny łez". Korekcja polega na podaniu w powiekę dolną specjalnie przygotowanego tłuszczu tzw. nano fatu. Okres rekonwalescencji obejmuje okres 2 tygodni i polega na wchłonięciu się zasinień, obrzeku i widocznego żółtego zabarwienia powiek.

U osób starszych na skutek procesu starzenia dochodzi do zwiotczenia skóry powiek górnych i opadania brwi. Zwisająca skóra powiek górnych niekiedy przesłania pole widzenia, uciskając na brzeg rzęsowy powieki. Powoduje też drażnienie rogówki przez wbijające się rzęsy. Może to w konsekwencji doprowadzić nawet do utraty wzroku. W obrębie powieki górnej zanika tłuszczyk w przyśrodkowej części tuż pod brwią, a czasami widoczne są grudki tłuszczyku wewnątrzooczodołowego nad ruchomą częścią powieki górnej. Dodatkowo zmienia się kształt oczodołu z okrągłego na owalny i wiotczeją oraz zanikają włókna mięśnia okrężnego oka. W okolicy policzkowo-jarzmowej również dochodzi do zaniku i opadania w dół tkanki tłuszczowej, nie dajac już podparcia tkankom oczodołu. W konsekwencji tego procesu w powiekach dolnych uwidaczniają się tzw. worki z wyraźnie zaznaczoną granicą miedzy powieką i policzkiem, bez łagodnego przejścia, jak u osoby młodej. Dolina łez biegnie od wewnetrznego do zewnętrznego kacika oka, podkreślając granicę między powieką dolną a policzkiem.

Dotychczasowe podejście polegało na usunięciu nadmiaru skóry, mięśni i wypychajacego się tłuszczyku przez przepukliny przegrody oczodołu.

Obecne podejście jest zdecydowanie odmienne od poprzedniego. Stosujemy bardzo konserwatywną (niewielką) resekcję tkanek. Jeżeli już, to dotyczy ona tylko skóry, i w bardzo oszczędnym zakresie mięśni i tłuszczyku. Tłuszczyk wewnątrzoczodołowy lub okołogałkowy powiek dolnych przemieszcza się i tylko w wybranych wypadkach nieznacznie resekuje. Przemieszczenie tłuszczyków daje zblendowanie policzka z powieką i przywrócenie łagodnego przejścia obu obszarów twarzy. Odmłodzenie okolicy powiek polega raczej na uniesieniu brwi i konserwatywnej chirurgii w w/w rejonach twarzy. Takie podejście przywraca utracony młody wyglad twarzy, a nie zmienia go jak w poprzednich technikach.

Nacięcia na skórze powieki górnej przeprowadzane są tak, aby blizny po szyciu ukryły się w zmarszczkach mimicznych twarzy i naturalnych fałdach skóry. Cięcia na powiece dolnej wykonywane są tuż pod brzegiem rzęsowym, a blizny też chowają się w naturalnym fałdzie.

Po zabiegu wystepuje obrzęk i zasinienie, które po okresie 2 tygodni znika. Może być nieco zamazane widzenie, szczególnie przy stosowaniu maści oraz niewielka niedomykalność szpary powiekowej, spowodowana obrzękiem pooperacyjnym. W tym okresie przy wychodzeniu z domu należy korzystać z okularów przeciwsłonecznych w celu ochrony oczu przed wiatrem i słońcem. Powrót do aktywnosci zawodowej może nastąpić już po tygodniu od zabiegu. Pozostałości wchłaniajacych się zasinień można skorygować makijażem.

Zabieg korekty samych powiek górnych przeprowadzam w znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie do 45 min. W przypadku zabiegu połączonego korekty powiek górnych i dolnych zalecam znieczulenie ogolne lub głęboka sedacja. Zabieg trwa ok. 2 godzin. Po zakończeniu zabiegu pacjent zakładany ma opatrunek i bandaż elastyczny na oczy. Zalecamy utrzymanie tego opatrunku co najmniej 6 godzin po zabiegu, co daje zdecydowanie mniejsze zasinienia i następowe obrzęki

Konsekwencje i możliwe powikłania blepharoplastyki powiek górnych:

  1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
  2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni, więc symetrii nie uda się uzyskać.
  3. Krwiak w tkance podskórnej, nagromadzenie krwi w odpreparowanej przestrzeni, zmuszające chirurga do ponownego zabiegu ewakuacji krwiaka znalezienie źródła krwawienia i zamknięcia go. Niewykonanie tego może powodować dalsze konsekwencje jak powstanie ropnia.
  4. Krwiak wewnątrz oczodołu powodujący wytrzeszcz, ucisk na nerw wzrokowy i ślepotę, również wymaga interwencji chirurgicznej i ewakuację krwiaka z przestrzni okołogałkowej.
  5. Infekcja rany, rozejście nie rany, przedłużone gojenie i zły wynik estetyczny z szeroka blizną, blizną przerostową lub wręcz keloidem.
  6. Niedomykalność powiek, powodująca wysychanie rogówki, owrzodzenia, zmętnienie rogówki i utratę wzroku.
  7. Zespól "suchego oka" spowodowany pomyłokowym usunięciem gruczołu łzowego.
  8. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko i wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie nie oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
  9. Wywijanie powieki dolnej tzw ectropion, z zapaleniem spojówki i ropieniem spojówki niepodlegające leczeniu farmakologicznemu. Wymaga operacji rewizyjnej lub rozszerzenia zabiegu do liftingu środkowego twarzy.
  10. Dolegliwości bólowe i kłucia okolicy operowanej i czasami oka.
  11. Brak możliwości usunięcia wszystkich zmarszczek i zmiany struktury skóry!
  12. Alergie na stosowane leki.

Ważne informacje

ZnieczulenieMiejscowe
Czas trwania zabiegu30 minut
Czas trwania rekonwalescencji 2 tygodnie
Usunięcie szów7 dni
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie1 miesiąc
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy