Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Korekcja ramion

Wielu pacjentów boryka się z problemami wiszącej skóry ramion. Czasem jest to bardzo nieznaczny nadmiar, czasem tak duży, że zwany jest "pelikanami". Niewielkie nawisy można wykonać liposukcję "NIL" z następowym obkurczaniem "ArgoPlasma" Duże nadmiary wiszącej skóry wymagają już wykonania zabiegu usunięcia skóry i tkanki podskórnej. Każdy zabieg poprzedzony jest odpowiednim planowaniem cięć skórnych i preparowania tkanek. W tym przypadku cięcie jest zaplanowane na przyśrodkowej powierzchni ramienia różnej długości, zależnie od istniejącego nadmiaru, począwszy niekiedy od łokcia kończąc na dole pachowym. Zabieg poprzedony jest liposukcją. dzieki zabiegowi liposukcji oszczędzamy w obrębie ramienia sieć naczyń limfatycznych i unikamy przetrwałego obrzęku jak u pacjentów po usunięciu pachowych węzłow chłonnych w przebiegu np nowotwotu piersi. Liposukcja może obejmować tylko fragment usuwanej skóry, ale może być rozleglejsza i obejmować inne partie ramienia. Obszar liposukcji dobierany jest indywidualnie do pacjenta. Niektórzy lekarze zabieg ten nie poprzedzaja liposukcja i wycinają skóre wraz z całą grubością leżącej poniżej tkanki podskórnej i naczyń limfatycznych. Konsekwencja takiego postępowania może byc prztrwały wyciek chłonki przez rane lub obrzęk przedramienia i ręki. I zamiast poprawić pacjentowi to sytuacje pogarszają!!!
Po zabiegu pozosteje podłużna blizna wzdłuż ramienia. Niekiedy pacjenci myślą, że wystarczy wykonać bliznę w poprzek pachy. Niestety tego typu zabieg zarezerwowany jest dla bardzo wąskiej grupy pacjentów! U większości pacjentów to nie jest dobre rozwiązanie i nie przyniesie żadnego dobrego efektu a wręcz pogarszy istniejącą sytuację!!!

Konsekwencje i możliwe powikłania:

 1. Obrzęk i zasinienia sa nieodzowną konsekwencją zabiegu.
 2. Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, dlatego osiagniecie symetrii jest praktycznie nie możliwe. Każde ramie mamy inne przed zabiegiem nawet chociaz tego nie widzimy. Praworęczni mają szersze prawe ramie a leworęczni lewe.
 3. Krwiak w przestrzeni pod płatem - wymaga interwencji chirurgicznej i usuniecia krwiaka
 4. Torbiele chłonne (surowiczak)
 5. Rozejście się rany.
 6. Infekcja i ropień w ranie.
 7. Martwica skóry brzeżna lub obejmująca większe partie skóry, czasem miedzy skóra a pępkiem
 8. Jałowa martwica tkanki tłuszczowej najczesciej występująca u pacjentów któwrzy maja nadwagę i/lub są otyli
 9. Nierówności skóry
 10. Prztrwały obrzęk przedramienia i ramienia na skutek usunięcia głównych pni naczyń cłonnych.
 11. Uszkodzenie nerwu przyśrodkowego przedramienia z następowym nerwiakiem i prztrwałymi dolegliwościami bólowymi.
 12. Zakrzepica naczyń żylnych podskórnych na ramieniu.
 13. Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
 14. Alergie na stosowane leki
 15. Niezadowolenie z efektu estetycznego.
 16. Efekt zabiegu nie jest na wieczność i będzie zmieniał się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok i zależny jest od genetycznego rodzaju tkanek, przytycia i chudnięcia.
 17. Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych z zatorowością płucną i zgonem