Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Korekcja powiek dolnych

Operacje krekcyjne powiek wykonywane są z przyczyn estetycznych jak i funkcjonalnych. Proces starzenia obejmuje zmiany twarzy, które zmienia się kształt oczodołu z okrągłego na owalny i wiotczeją oraz zanikają włókna mięsnia okrężnego oka. W okolicy policzkowo-jarzmowej dochodzi do zaniku i opadania w dół tkanki tłuszczowej nie dajac już podparcia tkankom oczodołu. W konsekwencji tego procesu w powiekach dolnych uwidaczniają się tzw "worki" z wyraźnie zaznaczoną granicą miedzy powieką i policzkiem, bez łagodnego przejście, jak u osoby młodej. Dolina łez biegnie od wewnetrznego do zewnętrznego kacika oka podkreślając granice między powieką dolna a policzkiem. Czasem również dolina łez biegnie w dół policzka dzieląc policzek skośną bruzdą na pół.

Dotychczasowe podejście polegało na usunięciu nadmiaru skóry, mięśni i wypychajacego się tłuszczyku przez przepukliny przegrody oczodołu. Nacięcia na powiece dolnej wykonywane są tuż pod brzegiem rzęsowym 2-3 mm a blizny chowają się w naturalnym fałdzie.

Obecne podejście jest zdecydowanie odmienne od poprzedniego. Cięcia skórne przeprowadza się jak dotychczas. Polega jednak na bardzo konserwatywnej resekcji tkanek. Tłuszczyk wewnątrzoczodołowy lub okołogałkowy powiek powiek dolnych przemieszcza się i tylko w wybranych wypadkach nieznacznie resekuję. Przemieszczenie tłuszczyków daje zblendowanie. policzka z powieką i przywrócenie łagodnego przejscia obu obszarów twarzy. Odmłodzenie okolicy powiek polega raczej na uniesieniu brwi i konserwatywnej chirurgii w w/w rejonach twarzy. Takie podejście przywraca utracony młody wyglad twarzy, a nie zmienia go jak poprzednio. Bardzo często napina się mocno mięsień podszywając do ponad górnym brzegiem oczodołu do powięzi mięsnia skroniowego co nazywa sie kantopeksja dynamiczną i daje obraz jakby uniesienia policzków, ale NIE JEST to lifting środkowego piętra twarzy.

Po zabiegu wystepuje obrzęk i zasinienie, które po okresie 2 tygodni znika. Może być nieco zamazane widzenie szczególnie przy stosowaniu maści oraz niewielka niedomykalność szpary powiekowej spowodowana obrzękiem pooperacyjnym. W tym okresie przy wychodzeniu z domu należy korzystać z okularów przeciwsłonecznych w celu ochrony oczu przed wiatrem i słońcem. Powrót do aktywnosci zawodowej może nastąpić już po tygodniu od zabiegu. Pozostałości wchłaniajacych się zasinień można skorygować makijażem.

Zabieg korekty samych powiek dolnych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i/lub ogólnym i trwa ok 1,5 godz. W przypadku zabiegu połączonego korekty powiek górnych i dolnych wskazane raczej jest znieczulenie ogolne lub głęboka sedacja. Zabieg trwa ok. 2 godz. Po zakończeniu zabiegu pacjent zakładany ma opatrunek z bandażem elastycznym na oczy i zalecane jest utrzymanie tego opatrunku co najmniej 6 godz po zabiegu co daje zdecydowanie mniejsze zasinienia i następowe obrzęki

Konsekwencje i mozliwe powikłania blepharoplastyki powiek dolnych:

 1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
 2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni, więc idealnej symetrii nie uda się uzyskać.
 3. Krwiak w tkance podskórnej, nagromadzenie krwi w odpreparowanej przestrzeni, zmuszające chirurga do ponownego zabiegu ewakuacji krwiaka znalezienie źródła krwawienia i zamknięcia go. Niewykonanie tego może powodować dalsze konsekwencje polegające na obkurczeniu i stwardnieniu tkanek powieki dolnej powodujące obniżenie nie brzegu rzęsowego powieki tzw scleral show.
 4. Krwiak wewnątrz oczodołu powodujący wytrzeszcz, ucisk na nerw wzrokowy i ślepotę.
 5. Wywijanie powieki dolnej tzw ectropion, z zapaleniem spojówki i ropieniem spojówki niepodlegające leczeniu farmakologicznemu
 6. Infekcja rany, rozejście nie rany, przedłużone gojenie i zły wynik estetyczny z szeroka blizną, blizną przerostową lub wręcz keloidem.
 7. Nierówności podskórne będące efektem procesu gojenia i bliznowacenia
 8. Dolegliwości bólowe i kłucia okolicy operowanej i czasami oka.
 9. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko i wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie nie oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
 10. Brak możliwości usunięcia wszystkich zmarszczek i zmiany struktury skóry!
 11. Alergie na stosowane leki
 12. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
ZnieczulenieMiejscowe
Czas trwania zabiegu1 - 1,5 godz
Czas trwania rekonwalescencji 2 tygodnie
Usunięcie szów7 dni
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie1 miesiąc
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy