Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Korekcja powiek dolnych

Operacje korekcyjne powiek dolnych wykonywane są z przyczyn estetycznych, jak i funkcjonalnych. Wraz z procesem starzenia zmienia się kształt oczodołu z okrągłego na owalny. Jednocześnie wiotczeją oraz zanikają włókna mięśnia okrężnego oka. W okolicy policzkowo-jarzmowej dochodzi do zaniku i opadania tkanki tłuszczowej, przez co podparcie tracą tkanki oczodołu. W konsekwencji tego procesu w powiekach dolnych uwidaczniają się tzw. worki z wyraźnie zaznaczoną granicą między powieką i policzkiem, bez łagodnego przejścia, widocznego u osoby młodej. Dolina łez biegnie od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka, podkreślając granicę między powieką dolna a policzkiem. Czasem również dolina łez biegnie w dół policzka, dzieląc go skośną bruzdą na pół.

Dotychczasowe podejście do chirurgicznej korekcji powieki dolnej polegało na usunięciu nadmiaru skóry, mięśni i wypychającego się tłuszczyku przez przepukliny przegrody oczodołu.

Obecne podejście jest zdecydowanie odmienne od poprzedniego. Cięcia skórne przeprowadza się jak dotychczas, czyli tuż pod brzegiem rzęsowym (2-3 mm), a blizny chowają się w naturalnym fałdzie. Obecnie jednak zdecydowanie bardziej oszczędnie podchodzimy do resekcji tkanek. Tłuszczyk wewnątrzoczodołowy lub okołogałkowy powiek dolnych przemieszczamy i tylko w wybranych wypadkach nieznacznie resekujemy. Przemieszczenie tłuszczyków daje zblendowanie policzka z powieką, co przywraca łagodne przejście obu obszarów twarzy (bez skośnej bruzdy).

Obecnie odmłodzenie okolicy powiek polega na uniesieniu brwi i konserwatywnej chirurgii w w/w rejonach twarzy. Takie podejście przywraca utracony młody wygląd twarzy, a nie zmienia go, jak poprzednio. Bardzo często napinam mięsień, podszywając do ponad górnym brzegiem oczodołu do powięzi mięśnia skroniowego. Ta technika nazywa się kantopeksją dynamiczną i daje efekt jakby uniesienia policzków, ale NIE JEST to lifting środkowego piętra twarzy.

Po zabiegu występuje obrzęk i zasinienie, które po okresie 2 tygodni znika. Może być nieco zamazane widzenie, szczególnie przy stosowaniu maści oraz niewielka niedomykalność szpary powiekowej, spowodowana obrzękiem pooperacyjnym. W tym okresie przy wychodzeniu z domu należy korzystać z okularów przeciwsłonecznych w celu ochrony oczu przed wiatrem i słońcem. Powrót do aktywności zawodowej może nastąpić już po tygodniu od zabiegu. Pozostałości wchłaniających się zasinień można skorygować makijażem.

Zabieg korekty samych powiek dolnych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i/lub ogólnym i trwa ok 1,5 godziny. W przypadku zabiegu połączonego korekty powiek górnych i dolnych wskazane raczej jest znieczulenie ogólne lub głęboka sedacja. Zabieg trwa ok. 2 godzin. Po zakończeniu zabiegu pacjent zakładany ma opatrunek z bandażem elastycznym na oczy. Taki opatrunek należy utrzymać co najmniej 6 godzin po zabiegu, co daje zdecydowanie mniejsze zasinienia i następowe obrzęki.

Konsekwencje i możliwe powikłania blepharoplastyki powiek dolnych:

  1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
  2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni, więc idealnej symetrii nie uda się uzyskać.
  3. Krwiak w tkance podskórnej, nagromadzenie krwi w odpreparowanej przestrzeni, zmuszające chirurga do ponownego zabiegu ewakuacji krwiaka, znalezienia źródła krwawienia i zamknięcia go. Niewykonanie tego może powodować dalsze konsekwencje polegające na obkurczeniu i stwardnieniu tkanek powieki dolnej powodujące obniżenie brzegu rzęsowego powieki tzw. scleral show.
  4. Krwiak wewnątrz oczodołu powodujący wytrzeszcz, ucisk na nerw wzrokowy i ślepotę.
  5. Wywijanie powieki dolnej tzw. ektropion, z zapaleniem spojówki i ropieniem spojówki. niepodlegające leczeniu farmakologicznemu.
  6. Infekcja rany, rozejście nie rany, przedłużone gojenie i zły wynik estetyczny z szeroką blizną, blizną przerostową lub wręcz keloidem.
  7. Nierówności podskórne, będące efektem procesu gojenia i bliznowacenia.
  8. Dolegliwości bólowe i kłucia okolicy operowanej i czasami oka.
  9. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie się oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
  10. Brak możliwości usunięcia wszystkich zmarszczek i zmiany struktury skóry!
  11. Alergie na stosowane leki.
  12. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem.

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
ZnieczulenieMiejscowe
Czas trwania zabiegu1-1,5 godziny
Czas trwania rekonwalescencji 2 tygodnie
Usunięcie szów7 dni
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie1 miesiąc
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy