Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Redukcja męskich piersi (ginekomastia)

Powiekszone męskie piersi stanowią duży komplex estetyczny dla mężczyzn. Niekiedy na skutek otyłości mamy do czynienia z tzw psudoginekomastią, gdzie główną składową piersi stanowi tłuszcz. Jak mozna łatwo ocenic taki stan? Wówczas na rozlanej wyniosłości piersi mamy malutki max 2 cm kompleks otoczka-brodawka. Jest to dośc charakterystyczny obraz. W przypadku rzeczywistego przerostu męskich piersi nadmiar tkanek w okolicy piersi jest komponentą trzech tkanek: tkanki gruczołowej, tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej. Redukcję tkanek w takim przypadku przeprowadza się z użyciem techniki liposukcji i chirurgicznej redukcji tkanki gruczołowej i łącznej. Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania. W pierwszej kolejności przeprowadza się odssysanie tkanki tłuszczowej a następnie z osobnego cięcia na skórze na granicy otoczki sutkowej i skóry w dolnych biegunach usuwa się przerosły gruczoł wraz z przyległą tkanką łączną. Wytworzoną pustkę zamyka sie poprzez plastykę pozostałej tkanki łacznej i powięzi Scarpa. Niekiedy na skutek otyłości mamy do czynienia z tzw psudoginekomastią, gdzie główną składową piersi stanowi tłuszcz. Jak mozna łatwo ocenic taki stan? Wówczas na rozlanej wyniosłości piersi mamy malutki max 2 cm kompleks otoczka-brodawka. Jest to dośc charakterystyczny obraz. W takim przypadku wystarczy zabieg liposukcji. W przypadku mieszanej ginekomastii kompleks otoczka-brodawka jest znacznie wiekszy niż powinien być. Średnica prawidłowego, nieprzetośnietego komplexu otoczka-brodawka u mężczyzny nie przekracza 2,5 cm. Chory powinien przeprowadzić badanie endokrynologiczne, czy w/w zniekształcenia nie są skutkiem zaburzonej równowagi hormonalnej. Można wykonać dodatkowo ocenę USG.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub głębokiej sedacji. Trwa ok. 1 godziny.

Po zabiegu chory zobowiązany jest do noszenia specjalnej kamizelki uciskowej przez okres 3 miesięcy. Początkowo przez 1 miesiąc 24 godz na dobę, później tylko do spania.

Konsekewencje i możliwe powikłania po zabiegu redukcji męskich piersi:

 1. Obrzęk i zasinienia sa nieodzowną konsekwencją zabiegu.
 2. Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, usuwane gruczoły są również nie symetryczne, jeden może być większy drugi większy, dlatego osiagniecie symetrii jest praktycznie nie możliwe.
 3. Krwiak w przestrzeni po usunietym gruczole - wymaga interwencji chirurgicznej i usuniecia
 4. Infekcja i ropień w ranie.
 5. Martwica częściowa otoczki lub otoczki i brodawki
 6. Wciągnięcie skóry w okolicy otoczki-brodawki
 7. Zanik wyniosłości brodawki
 8. Zniekształcenie tależyka
 9. Nierówności skóry
 10. Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
 11. Brak czucia brodawki to jest konsekwencja zabiegu.
 12. Alergie na stosowane leki
 13. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem
 14. Niezadowolenie z efektu estetycznego.

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu 45 min
Czas trwania rekonwalescencji 2 tygodnie
Usunięcie szwówSzwy rozpuszczalne, brak konieczności usuwania.
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie1 miesiąc
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy