Ginekomastia z usunięciem nadmiaru skóry i przeszczepem kompleksu otoczka-brodawka jako przeszczep
Mężczyźni, którzy byli otyli i zrzucili nadmiar kilogramów za pomocą diety lub zabiegów bariatrycznych, pozostają z wiszącą skórą piersi i powiększonymi gruczołami. Każdy zabieg – także ginekomastię z usunięciem nadmiaru skóry – planuję indywidualnie do pacjenta i poprzedzam odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania.
Redukcja tkanek w takim przypadku polega na usunięciu nadmiaru wiszącej skóry. Wraz z nią usuwam też kompleks otoczka-brodawka. Po zamknięciu rany w fałdzie podsutkowym w odpowiednio zaplanowanym miejscu wszywam w odnaskórkowane miejsce kompleks otoczka-brodawka jak przeszczep skóry. Średnica prawidłowego, nieprzerośniętego kompleksu otoczka-brodawka u mężczyzny nie przekracza 2,5 cm i można ją odpowiednio zredukować na tym etapie operacji. Każdy przeszczep skóry należy zabezpieczyć na odpowiedni czas specjalnym opatrunkiem wiązanym, który usuwany jest w odpowiednim momencie. Zasadniczy zabieg poprzedzony jest odsysaniem tkanki tłuszczowej za pomocą liposukcji.
Po zabiegu zakładana jest kamizelka uciskowa, którą pacjent powinien nosić przez co najmniej 6-8 tygodni. Zabieg można rozciągnąć na obszar pleców i jednocześnie usunąć nawisy skórne w obrębie pleców pozostałe po masywnej utracie wagi ciała. Zabieg taki nazywa się liftingiem górnego piętra ciała (UBL).
Zabieg ginekomastii z usunięciem nadmiaru skóry i przeniesieniem kompleksu otoczka-brodawka wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
Sam zabieg ginekomastii trwa ok. 2-2,5 godzin a w przypadku rozszerzonej wersji o plecy 2,5-3 godziny.
Konsekwencje i możliwe powikłania po w/w zabiegu:
- Obrzęk i zasinienia są nieodzowną konsekwencją zabiegu.
- Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, usuwane gruczoły wraz ze skórą są również asymetryczne, jeden może być mniejszy drugi większy, dlatego osiągniecie symetrii praktycznie jest niemożliwe.
- Krwiak w przestrzeni po usuniętym gruczole - wymaga interwencji chirurgicznej i usunięcia.
- Infekcja i ropień w ranie.
- Martwica częściowa lub całkowita otoczki i brodawki.
- Zanik wyniosłości brodawki.
- Nierówności skóry.
- Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
- Brak czucia brodawki to jest konsekwencja zabiegu.
- Alergie na stosowane leki.
- Niezadowolenie z efektu estetycznego.
- Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem.