Skip to content
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Ginekomastia z usunięciem nadmiaru skóry i przeszczepem kompleksu otoczka-brodawka jako przeszczep

Mężczyźni, którzy byli otyli i zrzucili nadmiar kilogramów za pomocą diety lub zabiegów bariatrycznych, pozostają z wiszącą skórą piersi i powiększonymi gruczołami. Każdy zabieg – także ginekomastię z usunięciem nadmiaru skóry – planuję indywidualnie do pacjenta i poprzedzam odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania.

Redukcja tkanek w takim przypadku polega na usunięciu nadmiaru wiszącej skóry. Wraz z nią usuwam też kompleks otoczka-brodawka. Po zamknięciu rany w fałdzie podsutkowym w odpowiednio zaplanowanym miejscu wszywam w odnaskórkowane miejsce kompleks otoczka-brodawka jak przeszczep skóry. Średnica prawidłowego, nieprzerośniętego kompleksu otoczka-brodawka u mężczyzny nie przekracza 2,5 cm i można ją odpowiednio zredukować na tym etapie operacji. Każdy przeszczep skóry należy zabezpieczyć na odpowiedni czas specjalnym opatrunkiem wiązanym, który usuwany jest w odpowiednim momencie. Zasadniczy zabieg poprzedzony jest odsysaniem tkanki tłuszczowej za pomocą liposukcji.

Po zabiegu zakładana jest kamizelka uciskowa, którą pacjent powinien nosić przez co najmniej 6-8 tygodni. Zabieg można rozciągnąć na obszar pleców i jednocześnie usunąć nawisy skórne w obrębie pleców pozostałe po masywnej utracie wagi ciała. Zabieg taki nazywa się liftingiem górnego piętra ciała (UBL).

Zabieg ginekomastii z usunięciem nadmiaru skóry i przeniesieniem kompleksu otoczka-brodawka wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Sam zabieg ginekomastii trwa ok. 2-2,5 godzin a w przypadku rozszerzonej wersji o plecy 2,5-3 godziny.

Konsekwencje i możliwe powikłania po w/w zabiegu:

 1. Obrzęk i zasinienia są nieodzowną konsekwencją zabiegu.
 2. Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, usuwane gruczoły wraz ze skórą są również asymetryczne, jeden może być mniejszy drugi większy, dlatego osiągniecie symetrii praktycznie jest niemożliwe.
 3. Krwiak w przestrzeni po usuniętym gruczole - wymaga interwencji chirurgicznej i usunięcia.
 4. Infekcja i ropień w ranie.
 5. Martwica częściowa lub całkowita otoczki i brodawki.
 6. Zanik wyniosłości brodawki.
 7. Nierówności skóry.
 8. Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
 9. Brak czucia brodawki to jest konsekwencja zabiegu.
 10. Alergie na stosowane leki.
 11. Niezadowolenie z efektu estetycznego.
 12. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem.