Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Powiększenie piersi

Zabieg wykonywany jest u pacjentek z małymi piersiami, asymetrią lub u kobiet, które po karmieniu piersią utraciły jędrność gruczołów. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania. Standardowo trwa od 45 min. do 1,5 godziny.

Do tego celu używa się implantów piersiowych silikonowych różnych firm (MENTOR, Polytech), różnych rozmiarów i kształtów. Implantację protez możemy dokonać z kilku cięć na skórze - tuż poniżej fałdu podpiersiowego, na granicy skóry i otoczki brodawki sutkowej lub w pasze. Protezę możemy umieścić w trzech położeniach na klatce piersiowej, bezpośrednio pod gruczołem piersiowym, pod powięzią pokrywającą mięsień piersiowy i pod mięśniem piersiowym. Wszystkie te kwestie pacjentka omawia z lekarzem przed zabiegiem. Decydującym rozstrzygnięciem jest pokrycie tkankowe zależne od grubości podskórnej tkanki tłuszczowej.

Wielkość implantu dobierana jest indywidualnie i na podstawie dokonanych pomiarów.

Standardowy zabieg polega na wykonaniu nacięcia skóry długości ok 5 cm i rozpreparowaniu tkanki podskórnej, a dalej kieszeni w odpowiedniej warstwie tkanek i implantacji uprzednio dobranej protezy piersi. W loży dookoła implantu pozostawia się dren Redona, który usuwany jest po dobie, dwóch lub nawet 4 w zależności od ilości i jakości gromadzącego się płynu w butelkach. Wytworzoną ranę na skórze szczelnie zamyka się szwami rozpuszczalnymi co nie wymaga późniejszego ich usuwania. Po operacji pacjentka zakładany ma opatrunek i specjalny biustonosz, który powinna nosić co najmniej przez 6-8 tygodni. Do czasu usunięcia drenów Redona pacjentka jest proszona na codzienne kontrolne opatrunki.

Po zabiegu operacyjnym nieodłącznym jego następstwem jest obrzęk, który z czasem ustępuje i indywidualnie nasilony ból, który uśmierzany jest lekami przeciwbólowymi. Niekiedy widoczne są zasinienia, które czasem również znikną. Możliwa jest nadmierna reakcja brodawek sutkowych na dotyk i okresowe skurcze piersi, które są normalną reakcją pooperacyjną i ustępują z czasem. Przez okres 4 tygodni należy unikać wysiłku fizycznego szczególnie takiego, który angażuje ramiona, tj dźwiganie, czy unoszenie ramion do góry. Pracę zawodową można podjąć jeśli nie jest to praca fizyczna po okresie 1 – 2 tygodni od zabiegu.

Konsekwencje i możliwe powikłania po powiększeniu piersi implantami:

 1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
 2. Ból o różnym nasileniu zależy od poziomu progu bólowego pacjenta.
 3. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni choć laikowi wydaje się że jednak nasze ciało jest symetryczne. Dlatego też idealnej symetrii nie uda się uzyskać, mimo wszelkich starań.
 4. Krwiak, wymagający interwencji chirurgicznej
 5. Infekcja dookoła implantu zmuszająca do usunięcia implantu
 6. Infekcja rany z rozejściem się rany następstwie z szeroką blizną
 7. Wyłonienie się implantu wymagające jego usunięcia i gojenia loży co najmniej 3 miesiące do ponownego zabiegu.
 8. Torbiel chłonna (seroma) z reguły wymaga również usunięcia implantu.
 9. Obrócenie się implantu i zniekształcenie piersi.
 10. ALCL chłoniak, nowotwór złośliwy, w torebce dookoła implantu
 11. Pofałdowanie grubej torebki dookoła implantu (rippling)
 12. Torebka zaciskająca dookoła implantu powodująca dolegliwości bólowe i zniekształcenie piersi.
 13. Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
 14. Brak czucia brodawki okresowy lub przetrwały
 15. Alergie na stosowane leki
 16. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem
 17. Opadanie piersi. Efekt zabiegu nie jest na zawsze i będzie zmieniał się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok.
 18. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko i wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie się oczekiwań pacjenta z możliwościami uzyskanego spodziewanego efektu przez chirurga.

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu 45 min
Usunięcie szwówSzwy rozpuszczalne, brak konieczności usuwania.
Czas rekonwalescencji1 miesiąc
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie 3 miesiące
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy