Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Midfacelifting

Proces starzenia w obrębie twarzy polega na wiotczeniu, zaniku i zmianie kształtu tkanek tak miękkich jak i kości, które powodują, zniekształcenia:

 1. w środkowym piętrze twarzy: wypłaszczenie twarzy, zanik wyniosłości policzkowej, zwiotczenie mięsni i skóry powiek dolnych z pojawieniem sie worków pod oczami albo widocznego zniku tkanek i wydłużenia się powieki dolnej, zmiany kształtu oczodołów z okragłego na owalny, opadanie policzków, pogłebienie fałdów nosowo-wargowych, ponad tymi fałdami powstaje dadatkowy fałd skórno podskórny,
 2. w dolnym piętrze twarzy: pojawiaja się fałdy marionetki i dolny brzeg żuchw zostaje zniekształcony pojawieniem się tzw "chomików". Dla osób z mocno zaznaczonymi fałdami nosowo-wargowymi i zniekształceniami środkowego piętra twarzy czyli w rejonie od oczu do ust dedykowany jest zabieg midfaceliftingu czyli liftinku srodkowego pietra twarzy. Tu cięcia są prowadzone na dolnej powiece jak do operacji powiek dolnych. Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych. Zabieg jest bardziej agresywny niz zabieg powieg dolnych i polega na odpreparowniu tkanek policzka od kości policzkowych i uniesieniu ich do góry i ufiksowaniu do kosci lub do mięsnia skroniowego. Zabieg midfaceliftingu łączy sie automatycznie z zabiegiem korekty powiek dolnych dzieki temu uzyskujemy jednocześnie bardzo dobry efekt wypełnienia policzków i powiek dolnych z uwagi na uniesienie pod dolną powiekę tkanek, które opadły. Zabieg ten łaczony jest z zabiegiem powiek dolnych i uniesienia brwi dla uzyskania jeszcze lepszego wyniku estetycznego. Wielu lekarzy proponuje namiastkę tej procedury mówiąc o uniesieniu policzków podczas korekty powiek dolnych. Jest to tylko i kantopeksja dynamiczna nie faktyczny lifting środkowego pietra twarzy!!! Prosze nie dać sobie wmówić, że zostana uniesione policzki!!!

Konsekwencje i możliwe powikłania po liftingu środkowego piętra twarzy

 1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
 2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni, więc idealnej symetrii nie uda się uzyskać.
 3. Krwiak w tkance podskórnej, nagromadzenie krwi w odpreparowanej przestrzeni, zmuszające chirurga do ponownego zabiegu ewakuacji krwiaka znalezienie źródła krwawienia i zamknięcia go. Niewykonanie tego może powodować dalsze konsekwencje polegające na obkurczeniu i stwardnieniu tkanek powieki dolnej powodujące obniżenie nie brzegu rzęsowego powieki tzw scleral show.
 4. Wywijanie powieki dolnej tzw ectropion, z zapaleniem spojówki i ropieniem spojówki niepodlegające leczeniu farmakologicznemu
 5. Uszkodzenie nerwu podoczodołowego przejściowe lub permanentne powodujące brak czucia wargi górnej, nosa i policzka
 6. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko i wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie nie oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
 7. Tymczasowy efekty „chińskich” oczu, który po 1 miesiącu znika.
 8. Brak możliwości usunięcia wszystkich zmarszczek i zmiany struktury skóry!
 9. Alergie na stosowane leki
 10. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu1 - 1,5 godz
Czas rekonwalescencji1 miesiąc
Usunięcie szów7 dni
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie1 miesiąc
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy