Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Korekcja ud

Wielu pacjentów boryka się z problemami obwisłej skóry ud. Jets to spowodowane albo względami estetycznymi starzejacych się pacjentów albo pozostałość po masywnej utracie wagi ciała albo takie izolowane nagromadzenie sie tkanki podskórnej na udach, które mimo utraty masy ciała nadal powoduj, że uda wyglądają monstrualnie. Niekiedy przychodzą do gabinetu i podciągają skórę na udzach jak podciąga się rajstopy i myślą, że tak samo można przeprowadzić zbieg. Niestety nie!!! Czasem jest to bardzo nieznaczny nadmiar, czasem tak duży, że nie ma innej mozlowości jak usunięcie tego nadmiaru wraz z takanka tłuszczową. Niewielkie nawisy można wykonać liposukcję "NIL" z następowym obkurczaniem "ArgoPlasma" Duże nadmiary wiszącej skóry wymagają już wykonania zabiegu usunięcia skóry i tkanki podskórnej. Każdy zabieg poprzedzony jest odpowiednim planowaniem cięć skórnych i preparowania tkanek. W tym przypadku cięcie jest zaplanowane na przyśrodkowej powierzchni uda, różnej długości, zależnie od istniejącego nadmiaru, począwszy niekiedy poniżej kolana kończąc w pachwinie wzdłuz włosów wzgórka łonowego. Zabieg poprzedony zawsze jest liposukcją. Dzieki zabiegowi liposukcji oszczędzamy w obrębie uda sieć naczyń limfatycznych i unikamy przetrwałego obrzęku jak u pacjentów po usunięciu pachwinowych węzłow chłonnych w przebiegu np nowotwotu. Liposukcja może obejmować tylko fragment usuwanej skóry, ale może być rozleglejsza i obejmować inne partie uda. Obszar liposukcji dobierany jest indywidualnie do pacjenta. Niektórzy lekarze zabieg ten nie poprzedzaja liposukcja i wycinają skóre wraz z całą grubością leżącej poniżej tkanki podskórnej i naczyń limfatycznych. Konsekwencja takiego postępowania może byc prztrwały wyciek chłonki przez rane lub obrzęk podudzia i stopy. I zamiast poprawić pacjentowi sytuacje pogarszają ją!!!
Po zabiegu pozosteje podłużna blizna na wewnętrznej powierzchni uda od za kolana do pachwiny i dalej wzdłuż wzgorka łonowego. Niekiedy pacjenci mają wiszacy podłużny fałd skóry, i w tych przypadkach wystarczy wykonać bliznę w pachwinie. Niestety tego typu zabieg zarezerwowany jest dla bardzo wąskiej grupy pacjentów! U większości pacjentów to nie jest dobre rozwiązanie i nie przyniesie żadnego dobrego efektu a wręcz pogarszy istniejącą sytuację!!! Nie usuwa nadmiaru skóry,ktorego mamy nie tylko wzdłuz uda ale i w poprzek.

Konsekwencje i możliwe powikłania:

 1. Obrzęk i zasinienia sa nieodzowną konsekwencją zabiegu.
 2. Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, dlatego osiagniecie symetrii jest praktycznie nie możliwe. Każde udo mamy inne przed zabiegiem nawet chociaz tego nie widzimy.
 3. Krwiak w przestrzeni pod płatem - wymaga interwencji chirurgicznej i usuniecia krwiaka
 4. Torbiele chłonne (surowiczak)
 5. Rozejście się rany.
 6. Infekcja i ropień w ranie.
 7. Martwica skóry brzeżna lub obejmująca większe partie skóry.
 8. Jałowa martwica tkanki tłuszczowej najczesciej występująca u pacjentów któwrzy maja nadwagę i/lub są otyli
 9. Nierówności skóry
 10. Prztrwały obrzęk uda, podudzia i stopy na skutek usunięcia głównych pni naczyń chłonnych podązających do pachwiny.
 11. Zakrzepica naczyń żylnych podskórnych na udzie i podudziu.
 12. Dolegliwości bólowe, okresowe lub przetrwałe bez zniekształcenia.
 13. Alergie na stosowane leki
 14. Niezadowolenie z efektu estetycznego.
 15. Efekt zabiegu nie jest na wieczność i będzie zmieniał się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok i zależny jest od genetycznego rodzaju tkanek, przytycia i chudnięcia.
 16. Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych z zatorowością płucną i zgonem