Facelifting z korektą szyi
Proces starzenia w obrębie twarzy polega na wiotczeniu, zaniku i zmianie kształtu tkanek tak miękkich jak i kości, które powodują, wypłaszczenie twarzy, zanik wyniosłości policzkowej, opadanie policzków, pogłebienie fałdów nosowo-wargowych, ponad tymi fałdami powstaje dadatkowy fałd skórno podskórny, pojawiaja się fałdy marionetki i dolny brzeg rzuchw zostaje zniekształcony pojawieniem się tzw "chomików". Proces starzenia obejmuje też szyję, pojawiają się zmiany pod postacią zaniku kąta między brodą a szyją tzw "druga broda" albo pojawia sie wiszące fałdy mięsnia platyzmy tzw "indyczej szyi" . Aby usunąć w/w oznaki, które bardzo często są nieakceptowane przez pacjentów wykonywany jest zabieg faceliftingu dolnego piętra twarzy z korektą szyją.
Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania. Naciecie do faceliftingu dolnego pietra z korektą szyi jest praktycznie takie samo jak do liftingu dolnego jedyna różnica to długość nacięcia w tylnej okolicy. Jest ono dłuższe na granicy skóry owłosionej skóry głowy i szyi. Odpreparowanie tkanek jest znacznie rozleglejsze w obrębie szyi. Preparuje sie pod mięsniem platyzmą a następnie wykonuje się poprzeczne przecięcie tego mięśni a a brzegi podszywa się do mięśnia MOS. W ten sposób niwelujemy indyczą szyję i uzyskujemy ponownie ładny kąt między podbródkiem a szyją. Oczywiście wszystkie procedury dotyczace twarzy dołączamy do zabiegu, usuwamy nadmiar skóry, prskamy pozostałą przestrzeń klejem tkankowym Artiss i zamykamy ranę szwem śródskórnym wchłanialnym. Zakładamy opatrunek i bandaż elastyczny. Taki sposób postępowania nie wymaga pozostawiania drenów Redona pod skórą, bo nie ma możliwości aby zgromadził sie tam jakikolwiek wysięk. Pacjenci dzieki temu nie maja dużych obrzęków i siniaków. Po 2 tygodniach nie ma praktycznie sladów zabiegu, za wyjatkiem blizn w okolicy ucha i skóry owłosionej głowy.
Dodatkowo zabieg można połączyć z założeniem implantów kości policzkowych w celu poprawy wyniosłości policzkowej.
Nie redukuje on lub bardzo nieznacznie wypłyca głębokie bruzdy nosowo-wargowe.
Po zabiegu utrzymuje się przez pewien czas obrzęk, widoczne są niewielkie zasinienia, które po czasie 2 tygodni praktycznie całkowicie wchłaniają się. Przez okres 3 - 9 miesięcy pacjent ma zaburzone czucie skóry w okolicy przedmałżowinowej. Powinien chronić skórę przed promieniowaniem UV stosując filtry przeciwsłoneczne aby uniknąć przetrwałych brązowych przebarwień. Powrót do pracy zazwyczaj następuje po okresie 2 – 3 tygodni. Pozostałe niedoskonałości do czasu całkowitego wygojenia można zamaskować makijażem.
Konsekwencje i możliwe powikłania po liftingu dolnego piętra twarzy i szyi:
Konsekwencje i możliwe powikłania po liftingu dolnego piętra twarzy i szyi:
- Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
- Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni choć laikowi wydaje się że jednak nasze ciało jest symetryczne. Dlatego też idealnej symetrii nie uda się uzyskać, mimo wszelkich starań.
- Krwiak pod skórą powodujący przedłużony ekstremalny obrzęk, grubą bliznę i gorszy efekt estetyczny
- Infekcja z ropieniem, rozejściem się rany i w konsekwencji brzydką blizną.
- Blizny przerostowe lub keloidowe.
- Uszkodzenie głębszych struktur jak np mięśnie.
- Uszkodzenie nerwu twarzowego z niedowładem czasowym lub przetrwałym.
- Torbiele chłonne
- Zaburzenia czucia małżowiny usznej spowodowane uszkodzeniem nerwu usznego wielkiego.
- Zaburzenia czucia pod postacią przeczułicy miejsca operowanego.
- Dolegliwości bólowe miejsca operowanego przetrwałe, czasowe, okresowe lub sporadyczne, kłucia.
- Martwica odpreparowanej skóry.
- Nierówności pod skórą
- Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko i wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie się oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
- Alergie na stosowane leki
- Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem