Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Facelifting z korektą szyi

Proces starzenia w obrębie twarzy polega na wiotczeniu, zaniku i zmianie kształtu tkanek tak miękkich jak i kości, które powodują, wypłaszczenie twarzy, zanik wyniosłości policzkowej, opadanie policzków, pogłebienie fałdów nosowo-wargowych, ponad tymi fałdami powstaje dadatkowy fałd skórno podskórny, pojawiaja się fałdy marionetki i dolny brzeg rzuchw zostaje zniekształcony pojawieniem się tzw "chomików". Proces starzenia obejmuje też szyję, pojawiają się zmiany pod postacią zaniku kąta między brodą a szyją tzw "druga broda" albo pojawia sie wiszące fałdy mięsnia platyzmy tzw "indyczej szyi" . Aby usunąć w/w oznaki, które bardzo często są nieakceptowane przez pacjentów wykonywany jest zabieg faceliftingu dolnego piętra twarzy z korektą szyją.

Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania. Naciecie do faceliftingu dolnego pietra z korektą szyi jest praktycznie takie samo jak do liftingu dolnego jedyna różnica to długość nacięcia w tylnej okolicy. Jest ono dłuższe na granicy skóry owłosionej skóry głowy i szyi. Odpreparowanie tkanek jest znacznie rozleglejsze w obrębie szyi. Preparuje sie pod mięsniem platyzmą a następnie wykonuje się poprzeczne przecięcie tego mięśni a a brzegi podszywa się do mięśnia MOS. W ten sposób niwelujemy indyczą szyję i uzyskujemy ponownie ładny kąt między podbródkiem a szyją. Oczywiście wszystkie procedury dotyczace twarzy dołączamy do zabiegu, usuwamy nadmiar skóry, prskamy pozostałą przestrzeń klejem tkankowym Artiss i zamykamy ranę szwem śródskórnym wchłanialnym. Zakładamy opatrunek i bandaż elastyczny. Taki sposób postępowania nie wymaga pozostawiania drenów Redona pod skórą, bo nie ma możliwości aby zgromadził sie tam jakikolwiek wysięk. Pacjenci dzieki temu nie maja dużych obrzęków i siniaków. Po 2 tygodniach nie ma praktycznie sladów zabiegu, za wyjatkiem blizn w okolicy ucha i skóry owłosionej głowy.
Dodatkowo zabieg można połączyć z założeniem implantów kości policzkowych w celu poprawy wyniosłości policzkowej. Nie redukuje on lub bardzo nieznacznie wypłyca głębokie bruzdy nosowo-wargowe.

Po zabiegu utrzymuje się przez pewien czas obrzęk, widoczne są niewielkie zasinienia, które po czasie 2 tygodni praktycznie całkowicie wchłaniają się. Przez okres 3 - 9 miesięcy pacjent ma zaburzone czucie skóry w okolicy przedmałżowinowej. Powinien chronić skórę przed promieniowaniem UV stosując filtry przeciwsłoneczne aby uniknąć przetrwałych brązowych przebarwień. Powrót do pracy zazwyczaj następuje po okresie 2 – 3 tygodni. Pozostałe niedoskonałości do czasu całkowitego wygojenia można zamaskować makijażem.

Konsekwencje i możliwe powikłania po liftingu dolnego piętra twarzy i szyi:

Konsekwencje i możliwe powikłania po liftingu dolnego piętra twarzy i szyi:

 1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
 2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni choć laikowi wydaje się że jednak nasze ciało jest symetryczne. Dlatego też idealnej symetrii nie uda się uzyskać, mimo wszelkich starań.
 3. Krwiak pod skórą powodujący przedłużony ekstremalny obrzęk, grubą bliznę i gorszy efekt estetyczny
 4. Infekcja z ropieniem, rozejściem się rany i w konsekwencji brzydką blizną.
 5. Blizny przerostowe lub keloidowe.
 6. Uszkodzenie głębszych struktur jak np mięśnie.
 7. Uszkodzenie nerwu twarzowego z niedowładem czasowym lub przetrwałym.
 8. Torbiele chłonne
 9. Zaburzenia czucia małżowiny usznej spowodowane uszkodzeniem nerwu usznego wielkiego.
 10. Zaburzenia czucia pod postacią przeczułicy miejsca operowanego.
 11. Dolegliwości bólowe miejsca operowanego przetrwałe, czasowe, okresowe lub sporadyczne, kłucia.
 12. Martwica odpreparowanej skóry.
 13. Nierówności pod skórą
 14. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko i wyłącznie subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie się oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
 15. Alergie na stosowane leki
 16. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem