Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Redukcja piersi kobiecych

Operacje te przeprowadzane są u pacjentek z dużym biustem z przyczyn przede wszystkim zdrowotnych. Zmniejszenie piersi przynosi ulgę pacjentce w ich dźwiganiu, zmniejsza dolegliwości bólowe pleców i wrzynanie się ramiaczek biustonosza w barki oraz poprawia ich kształt. Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Czas trwania zabiegu wynosi od 1,5 do 2,5 godziny w zaleznosci od wielkości redukcji.

Chirurg usuwa nadmiar skóry, tkanki podskórnej i część gruczołów, przemieszczając w nowe położenie kompleks otoczka – brodawka sutkowa. Pozostałe tkanki formują nowy kształt piersi. Mamy kilka mozliwości przeniesienia kompleksu otoczka-brodawka podczas redukcji piersi. Wszystko to jest uzależnione od odległości ich położenia względem obojczyków i fałdu podsutkowego. Możemy je przenieśc na tzw szypule górnej lub dolnej. Ale bywają też takie przypadki w których zmuszeni jesteśmy odciąć kompleks otoczka-brodawka i po wykonaniu redukcji i wytworzeniu nowego kształtu piersi przenieść go w nowo zaplanowane miejsce jako przeszczep skóry.

W technikach operacyjnych redukujących wykorzystuje się różne rodzaje nacięć. Najczęściej używaną jest technika, której nacięcia są ukształtowane w formie dziurki od klucza. Po takim rodzaju cięć pozostaje blizna w kształcie kotwicy. Inne cięcia mogą eliminować tak rozległe blizny, ale każde jest dobierane indywidualnie i zależne od wielkości redukcji.

Tkanki po redukcji możemy wesprzeć dodatkowo siatka Galaflex zabezpieczającą przed ich opadaniem.

Po zabiegu operacyjnym pacjentka ma założony opatrunek i biustonosz, który powinna nosić przez 3 miesiące. Przez okres 3 tygodni należy unikać wysiłku fizycznego szczególnie takiego, który angażuje ramiona, tj dźwiganie, czy unoszenie ramion do góry. Pracę zawodową można podjąć jeśli nie jest to praca fizyczna po okresie 2 tygodni od zabiegu.

Konsekwencje i mozliwe powikłania po redukcji piersi

1.Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.

 1. Ból o różnym nasileniu zależy od poziomu progu bólowego pacjenta.
 2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni choć laikowi wydaje się że jednak nasze ciało jest symetryczne. Dlatego też idealnej symetrii nie uda się uzyskać, mimo wszelkich starań.
 3. Krwiak, wymagający interwencji chirurgicznej
 4. Infekcja rany i tkanek piersi
 5. Infekcja rany z rozejściem się rany następstwie z szeroki bliznami
 6. Wewnętrzne blizny zniekształcając pierś
 7. Torbiel chłonna pod skórą (seroma).
 8. Martwica tkanek piersi
 9. Martwica kompleksu otoczka - brodawka
 10. Martwica skóry
 11. Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
 12. Brak czucia brodawki to jest konsekwencja zabiegu. Nie mozna wykonać redukcji bez utraty czucia brodawki.
 13. Alergie na stosowane leki
 14. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem
 15. Opadanie piersi
 16. Efekt zabiegu nie jest na zawsze i będzie zmieniał się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok i zależny jest od rodzaju tkanek i ilości kolagenu.

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu 2 - 2,5 odz
Usunięcie szwówSzwy rozpuszczalne, brak konieczności usuwania.
Czas rekonwalescencji1 miesiąc
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie 3 miesiące
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy