Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Podniesienie piersi (mastopeksja) z siatką GalaFlex

Jest to zabieg dedykowany dla kobiet, które maja nadal duże piersi, nie straciły objętości, ale na skutek karmienia i upływu czasu straciły ich jedność i opadły w dół. Dodatkowo skóra tych pacjentek jest cienka i poszatkowana licznymi rozstępami. Pacjentki te nadal maja ładne i duże piersi ale w biustonoszu. Nie chcą ich powiększać, one po prostu chcą mieć na powrót ładne piersi!

Siatka Galaflex jest całkowicie rozpuszczalna i wyprodukowana jest z materiału, który wytwarzają bakterie Escherichia coli, które są bakteriami żyjącymi w naszym jelicie i bez nich nasze organizmy nie byłyby w stanie żyć. Rozpuszcza nie ona w przeciągu 2 lat. Obecność tego materiału w naszym organizmie ma za zadanie pobudzanie naszego organizmu i otaczających dookoła siatki tkanek aby wytworzyły bliznę, która będzie trzymała gruczoł i zabezpieczała przed ponownym opadaniem.

Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania. Zabieg polega usunięciu tylko naskórka dookoła kompleksu otoczka-brodawka(KBO) i poniżej oraz w dolnych biegunach piersi, następnie na całkowitym odpreparowaniu gruczołu piersiowego od przylegającej skóry i wsparciu/podwieszeniu dolnych biegunów piersi a zarazem całego gruczołu siatką Galaflex i podszyciu jej przyśrodkowo do powięzi mięśnia piersiowego a bocznie do mięśni zębatych. Ponad uniesionym gruczołem zamyka nie odwarstwioną skórę pozostawiając bliznę w kształcie kotwicy. Wspomniana siatka działa jak wewnętrzny biustonosz. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Bardzo wielu chirurgów w tego typu przypadkach proponuje „wsparcie” gruczołu implantem. Specjalnie używam słowa „wsparcie” w cudzysłowie. Bo tak naprawdę nie jest to wsparcie tylko jest to najgorsza rzecz jaka można zaproponować takiej pacjentce. Implant dodatkowo dodaje objętości i obciąża pierś. Większe i cięższe piersi przy słabej jakości skórze opadają jeszcze szybciej i na dodatek otrzymujemy zniekształcenia piersi noszące nazwę bottoming out lub waterfall deformity

Konsekwencje i możliwe powikłania:

 1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
 2. Ból o różnym nasileniu zależy od poziomu progu bólowego pacjenta,lecz niezbyt mocny.
 3. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni choć laikowi wydaje się że jednak nasze ciało jest symetryczne. Dlatego też idealnej symetrii nie uda się uzyskać, mimo wszelkich starań.
 4. Krwiak, wymagający interwencji chirurgicznej
 5. Infekcja rany i tkanek piersi z rozejściem się rany, przedłużonym gojeniem i w następstwie szeroki bliznami
 6. Blizny zwykłe, przerostowe i keloidy
 7. Wyłanianie nie szwów wewnętrznych przez skórę
 8. Wydzielanie szwów wewnętrznych w postaci mikroropni
 9. Martwica skóry, tkanki podskórnej i gruczołowej
 10. Martwica otoczki i brodawki sutkowej
 11. Wewnętrzne blizny zniekształcające pierś
 12. Zniekształcenie piersi typu bottmoing out (rozciągniecie skóry w dolnym biegunie i cały gruczoł znajduje się na dole piersi)
 13. Torbiele chłonne (seroma).
 14. Dolegliwości bólowe okresowe lub przetrwałe
 15. Brak czucia brodawki
 16. Alergie na stosowane leki
 17. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem
 18. Ponowne opadanie piersi (zastosowanie siatki ma zabezpieczać przed opadaniem lecz nie daje 100% gwarancji)
 19. Brak możliwości karmienia piersią
 20. Zmiana kształtu piersi z upływem czasu. Efekt zabiegu i kształt piersi nie jest gwarantowany na zawsze będzie zmieniał się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok i zależny jest od rodzaju tkanek i uwarunkowań genetycznych.
 21. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko i wyłącznie subiektywną ocena pacjenta.

Przez okres 4 tygodni należy unikać wysiłku fizycznego szczególnie takiego, który angażuje ramiona, tj dźwiganie, czy unoszenie ramion do góry. Pracę zawodową można podjąć jeśli nie jest to praca fizyczna po okresie 1 – 2 tygodni od zabiegu.

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu 2 - 2,5 odz
Czas rekonwalescencji1 miesiąc
Usunięcie szwówSzwy rozpuszczalne, brak konieczności usuwania.
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie 3 miesiące
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy