Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Plastyka brzucha (abdominoplastyka) Fleur de Lys

Zabieg wykonuje się u pacjentów z nadmiarem lub wiszącym fałdem skóry w nadbrzuszu i podbrzuszu tak w wymiarze vertykalnym jak i horyzontalnym. Regularna plastyka brzucha nie będzie skuteczna a efekt niezadowalający. Najczęściej jest to wykonywane u pacjentów po intensywnym odchudzaniu, u których skóra brzucha nie jest już w stanie więcej obkurczyć się.

Każdy zabieg poprzedzony jest odpowiednim planowaniem cięć na skórze i zakresem preparowania tkanek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub w kręgosłup (znieczulenie podpajęcze). Zabieg zawsze rozpoczyna się od wykonania liposukcji brzucha "NIL". Następnie chirurg wykonuje nacięcie skóry ale tym tazem rozpoczyna od wycięcia skóry w części pośrodkowej w nadbrzuszu i usuwa sukcesywnie tkanki w kierunku podbrzusza. Prawidłowo wykonany zabieg z zachowaniem odpowiednich reguł daje duży stopień bezpieczeństwa i małą liczbę powikłań. Po usunieciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej wykonuje sie plastyke pochewek mięśni prostych jak w typowej abdominoplastyce. Zabieg można wzbogacić o dodatkowa plastyke wzgórka łonowego bo bardzo często i ta częśc ciała jest zniekształcoba w konsekwenci bycia otyłym i redukcji wagi ciała. Następnie przystępuje sie do zszywania skóry i tkanki podskórnej. Dodatkowo można posiłkować się przed zamknieciem skóry i tkanki podskórnej klejem tkankowym Tisseel i ranę zamknąc bez pozostawiania drenów Redona. Pępek wszywa sie w nowym miejscu w powstałej bliźnie. Po zabiegu zostaje długa blizna w podbrzuszu i pośrodkowa od nadbrzusza do spojenia łonowego. Pacjentka może przez kilka pierwszych dni chodzić zgięta w pasie. Jest to zależne od napięcie na przemieszczonym płacie skóry i plastyki pochewek mięśni prostych brzucha.

Po zabiegu operacyjnym zakładany jest zciągający pas brzuszny, który należy nosić przez 2 miesiące. Należy unikać forsownych wysiłków fizycznych i dźwigania przez 3 miesiace. Powrót do pracy zawodowej jeżeli nie wymaga nadmiernego dźwigania jest możliwy po 2 tygodniach od zabiegu. Pacjent przez 10 dni przyjmuje drobnocząsteczkowe heparyny dla zapobieżenia najgrożniejszemu powikłaniu jakim jest zakrzepica żył głębokich z zatotowościa płucna i zgonem.

Konsekwencje i możliwe powikłania po plastyce brzucha:

 1. Obrzęk i zasinienia sa nieodzowną konsekwencją zabiegu.
 2. Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, dlatego osiagniecie symetrii jest praktycznie nie możliwe.
 3. Krwiak w przestrzeni pod przesuwanym płatem - wymaga interwencji chirurgicznej i usuniecia krwiaka
 4. Torbiele chłonne (surowiczak)
 5. Infekcja i ropień w ranie.
 6. Martwica skóry brzeżna lub obejmująca większe partie skóry, czasem miedzy skóra a pępkiem
 7. Jałowa martwica tkanki tłuszczowej najczesciej występująca u pacjentów któwrzy maja nadwagę i/lub są otyli
 8. Nierówności skóry
 9. Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
 10. Alergie na stosowane leki
 11. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem
 12. Niezadowolenie z efektu estetycznego.
 13. Zakrzepica żył głębokich z zatorowością płucną i zgonem

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu 3,5 godz
Czas rekonwalescencji1 miesiąc
Usunięcie szwówSzwy rozpuszczalne, brak konieczności usuwania.
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie 3 miesiące
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy