Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Korekta nosa z przeszczepem z żebra

Tego typu zabieg dedykowany jest dla pacjentów ze zmianami pourazowymi, pozabiegowymi czyli po zabiegach laryngologicznych lub plastycznych i wrodzonymi wadami powodującymi zniekształcenie części chrzęstnej i/lub kostnej nosa. Często zniekształceniom ulegają części wewnętrzne nosa tj. przegroda i małżowiny nosowe, które utrudniają oddychanie. Wówczas wraz z korekcją przegrody i małżowin nosowych poprawiających przepływ powietrza można przeprowadzić zmianę kształtu zewnętrznych części nosa i poprawić funkcję nosa. Niekiedy bywa tak, że przegroda, która stanowi najważniejsze rusztowanie a za razem żródło chrząstki do odpowiedniego wsparcia dla nosa jest tak krzywa, albo po urazie całkowicie połamana, albo wyresekowana przez innego lekarz, że nie można na niej zbudować dobrego rusztwania. Wówczas najlepszym żródłem do rekonstrukcji tak chrząstki przegrody jak i całego nosa jest chrząstka żebra. Pobierając żebro jednocześnie możemy bobrać ochrz≥estną jak również fragment powięzi mięsnia prostego. Wszstko to służy do wykonania dobrego rusztowania nosa, ktore zostało zniszczone czy to przez uraz czy operacje. Czasami nie mamy innego wyboru jak tylko i wyłacznie użyć żebra!

W zależności od rodzaju zniekształcenia nos możemy pomniejszyć redukując części nosa jak i powiększyć dodając struktur chrzęstnych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Przed rozpoczęciem operacji nosa przygotowywujemy sobie chrząstkę żebrową. Wykonujemy ciecie w fałdzie podsutkowym w części przysrodkowej od środkowej lini piersi, tak u mężczyzn jak i u kobiet . Blizna po pobraniu pozostaje długosci ok 2-3 cm.
Nastepnie przystępujemy do zasadniczej operacji nosa. Cięcie na nosie do tego zabiegu w obecnym stanie wiedzy wykonuje się z pozostawieniem blizny na słupku, która z czasem jest prawie niewidoczna. Rozpreparowywujemy cały nos, usuwamy istniejące blizny. Z chrząstki z żebra rekonstruujemy przegrodę i inne struktury, które zostały utracone czy to w wyniku zabiegów operacyjnych czy to na skutek urazu. Po zabiegu każdy pacjent ma założony na nos opatrunek plastrowy i gipsowy lub termoplastyczny oraz tampony do nosa. Po zabiegu operacyjnym pacjent odczuwa dyskomfort polegający na utrudnionym oddychaniu z powodu tamponady nosa a póżniej obrzęku oraz dolegliwości bólowe w miejscu pobrania żebra. Dolegliwości te uśmieżane są lekami przeciwbólowymi. Po zabiegu występuje obrzęk i zasinienie powiek, które po upływie 1 - 2 tygodni ustępują.

Pacjenci po tego typu zabiegach nie powinni zażywać alkoholu, unikać wysiłku fizycznego, jeść ostrych potraw, pić gorących płynów, schylania się i sytuacji mogących powodować zwyżki ciśnienia tętniczego krwi. Powrót do pracy zawodowej jest możliwy po 2 tygodniach pod warunkiem, że praca nie wymaga wysiłku fizycznego powodującego wzrost ciśnienia tętniczego i nie jest w środowisku o dużym zapyleniu i zakurzeniu. Pacjenci powinni unikać wszelkich sportów extremalnych i kontaktowych przez okres 6 miesięcy.

Konsekwencje i możliwe powikłania po operacji nosa metoda otwartą

 1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
 2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni choć laikowi wydaje się że jednak nasze ciało jest symetryczne. Dlatego też idealnej symetrii nie uda się uzyskać, mimo wszelkich starań.
 3. Krwiak pod skórą powodujący przedłużony ekstremalny obrzęk, grubą bliznę i gorszy efekt estetyczny.
 4. Krwiak w przegrodzie powodujący ropień a w konsekwencji perforację przegrody i powstanie otworu w niej.
 5. Krwawienie z nosa, czasem dość obfite. W większości przypadków ustaje samoistnie, a czasem wymaga ponownej tamponady.
 6. Infekcja, od małych do ekstremalnych mogąca powodować zniszczenie struktur chrzęstnych i zapadniecie się części chrzestnej nosa, zbliznowacenie i zniekształcenie nosa.
 7. Rozejście rany na słupku z przedłużonym gojeniem i pozostawieniem szerokiej, nierównej, przerostowej lub keloidowej blizny.
 8. Martwica skóry na czubku nosa całkowicie niwecząca efekt estetyczny zabiegu.
 9. Odma opłucnowa po pobraniu żebra, wymagajaca drenażu opłucnej.
 10. Krwiak w miejscu pobrania.
 11. Infekcja i ropień w miejscu pobrania.
 12. Ropne zapalenie opłucnej i płuc.

Ważne informacje

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu 3,5 godz
Usunięcie szów7 dni
Czas rekonwalescencji1 miesiąc
Powrót do pracy biurowej 1 miesiąc
Powrót do pracy fizycznej 3 miesiące
Powrót na siłownie 3 miesiące
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy