Przeskocz do treści strony
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Ginekomastia z usunięciem nadmiaru skóry i przeszczepem kompleksu otoczka-brodawka jako przeszczep

Powiekszone męskie piersi stanowią duży komplex estetyczny dla mężczyzn. Jednak u pacjentów, którzy byli nadmiernie otyli i zrzucili wage ciała przez dietę lub zabieg bariatryczny nie tylko jest gruczoła ale bardzo często pozostaje wisząca skóra wraz z gruczołem. Pacjenci ci niechętnie rozbiera się na basenie lub plaży, a co powiedzieć o kontaktach damski-męskich. Ich wygląd nie pomaga im, raczej komplikuje ich życie! Psychicznie nie czują się lepiej, ale są bardziej zdrowi! Każdy zabieg planuje sie indywidualnie do pacjenta i każdy jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania. Redukcję tkanek w takim przypadku polega na usunięciu nadmiaru wiszącej skóry. Wraz z nia usuwa sie też kompleks otoczka-brodawka. Jednak kompleks ten zanim usunie się wisząca skóre odcina się od niej. Po zamknieciu rany w fałdzie podsutkowym w odpowiednio zaplanowanym miejscu wszywa się w odnaskurkowane miejsce kompleks otoczka-brodawka jak przeszczep skóry. Średnica prawidłowego, nieprzetośnietego komplexu otoczka-brodawka u mężczyzny nie przekracza 2,5 cm i można ją odpowiednio zredukować na tym etapie operacji. Każdy przeszczep skóry należy zabezpieczyć na odpowiedni czas specjalnym opatrunkiem wiazanym, który usuwany jest w odpowiednim momencie. Zasadniczy zabieg poprzedzony jest odssysaniem tkanki tłuszczowej "NIL". Po zabiegu zakładana jest kamizelka uciskowa, którą pacjent powinien nosic przez 6-8 tygodni conajmniej. Zabieg można rozciagnąc na obszar pleców i jednocześnie usunąc nawisy skórne w obrębie pleców pozostałe po masywnej utracie wagi ciała. Zabieg taki nazywa się liftingiem górnego piętra ciała (UBL).

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Sam zabieg ginekomastii trwa ok 2-2,5 godz a w przypadku rozszerzonej wersji o plecy 2,5 - 3 godz.

Konsekewencje i możliwe powikłania po w/w zabiegu:

 1. Obrzęk i zasinienia sa nieodzowną konsekwencją zabiegu.
 2. Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, usuwane gruczoły wraz ze skórą są również asymetryczne, jeden może być mniejszy drugi większy, dlatego osiagniecie symetrii praktycznie jest nie możliwe.
 3. Krwiak w przestrzeni po usunietym gruczole - wymaga interwencji chirurgicznej i usuniecia
 4. Infekcja i ropień w ranie.
 5. Martwica częściowa lub całkowita otoczki i brodawki
 6. Zanik wyniosłości brodawki
 7. Nierówności skóry
 8. Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
 9. Brak czucia brodawki to jest konsekwencja zabiegu.
 10. Alergie na stosowane leki
 11. Niezadowolenie z efektu estetycznego
 12. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem